Víte, co to je vlasová porozita a jakou vlasovou porozitu mají vaše vlasy?
Vlasová péče je tou nejefektivnější, když se hodí k potřebám vašich vlasů. Proto si vybíráme kosmetiku podle stavu našich vlasů. Poškozené vlasy potřebují zcela odlišnou kosmetiku než ty, které jsou zdravé. Podobně to je i s kudrnatými vlasy.
Pojďme si o vlasové porozitě něco povědět!
Vlasová struktura
Každý by měl alespoň něco vědět o vlasové struktuře. V naší kůži se objevují vlasové folikuly. Přesně ty určují budoucí stav našich vlasů. Čím silnější jsou, tím lepší je stav našich vlasů. Pro nás nejdůležitější je znát pojem vlasová kutikula, což je ochranná vrstva na samém povrchu vlasů, která určuje vlasovou porozitu.
CO JE TO VLASOVÁ POROZITA?
Vlasová porozita není nic jiného než úroveň odstávání kutikul od vlasového kmene. Porozita určuje stav vlasů. Čím je kutikula oddělenější od vlasu, tím vyšší je porozita a tím horší je stav.
Známe celkem tři typy porozity:
1. Nízká porozita – kutikuly jdou společně s vlasem, perfektně těsní. Vlasy jsou hebké a rovné.
2. Střední porozita – kutikuly jsou zvýšené, vlasy jsou o něco sušší.
3. Vysoká porozita – kutikuly jsou zvýšené téměř na maximum. Vlasy jsou suché a poškozené.
Proto, abyste zjistili, co vaše vlasy potřebují, musíte znát jejich strukturu. Efektivní péče o vlasy je založena na pochopení problému a nalezení jeho řešení. Pokud máte nadmíru otevřené vlasové kutikuly, měli byste se mít na pozoru. Vlasy mohou být kadeřavé díky vlhkosti, jemné a náchylné na poškození díky poškození pocházejícímu ze slunce či od kadeřníka.
JAK SI URČIT VLASOVOU POROZITU?
Existuje několik metod, která nám dávají možnost určit vlasovou porozitu. Nejefektivnější z nich je jednoduché sledování. Vlasová porozita se dá snadno odvodit i tím, že pozorujeme, jak se naše vlasy chovají v různých situacích.
Nízká porozita se charakterizuje jako typ vlasů, který mají často asijské ženy. Vlasy jsou rovné a tmavé. Jsou hebké na dotek, vcelku těžké a nemající objem. Objevují se zde problémy jako například lupy, roztřepené konečky či jemnost. Vlasy se ale velice špatně upravují. Styling je velice obtížný.
Vlasy se střední porozitou jsou ty, které má většina žen na světě. Vlasy se občas kroutí a mohou se kadeřit (často díky vlhkosti). Často se objevují potíže s lupy, roztřepenými konečky a jemnými vlasy. Problémem je také mastná hlava a suché konečky.
Vysoká porozita je tím nejpoškozenějším typem. Často jsou vlasy zkroucené, matné, jemné, téměř bez života.
Existují také různé metody, díky kterým si můžeme naši porozitu určit:
- vodní test (jeden vlas položte na hladinu ve sklenici s vodou a sledujte, jak rychle se ponoří, pokud se ponoří rychle, máte vlasy s vysokou porozitou, pokud pomalu, máte vlasy s nízkou porozitou,
- kokosový test (pokryjte si vlasy kokosovým olejem a sledujte reakci vlasů – pokud budou kadeřavé, máte vlasy s vysokou porozitou).
Nejlepší diagnózu vám ale může poskytnout lékař. Některé kosmetické salony mají školené odborníky, které se na vaše vlasy podívají pod mikroskopem. Tato metoda je preciznější s ohledem na určení vlasové porozity. Specialista vám může povědět něco nejen o vlasech, ale také o pokožce vaší hlavy a jejím stavu.
PROČ BYSTE MĚLI ZNT SVOJI VLASOVOU POROZITU?
Znít svoji vlasovou porozitu je naprosto nezbytné v případě, že si chcete ten nejlepší vlasový olej. Vlastnosti oleje se liší podle obsahu mastných kyselin. Existují celkem tři typy:
- Oleje pro vlasy s nízkou porozitou mají vysoký obsah nasycených mastných kyselin. Jedná se často o kosmetická másla s velice malými částicemi.
- Oleje pro vlasy se střední porozitou obsahují hlavně mono-nenasycené kyseliny, např. omega 7 a omega 9. Zde jsou částice větší a oleje polo-vysušující.
- Oleje pro vlasy s vysokou porozitou s polynenasycenými mastnými kyselinami, např. omega 3 a omega 6. Tyto oleje nevysušují, jelikož mají největší částice.